gtag('config', 'G-0KBBXEQ256');

Ako zistíte, či žijete v toxickom vzťahu?

Ak ste sa teraz zamysleli, či žijete v toxickom vzťahu aj vy, odpoveď nemusí byť jednoznačná.

Pokiaľ máte vo vzťahu časté nedorozumenia, alebo aj aktuálne väčšie problémy, nemusí to zákonite znamenať toxický vzťah. Rozdiel je v tom, či je ochota problémy riešiť, alebo ste vo vzťahu, kde je jeden z vás pod útlakom.

Prejavy útlaku , ktoré vytvárajú toxický vzťah, sú totiž dosť jednoznačné. Toxický vzťah má tieto atribúty:

Jeden z partnerov znehodnocuje toho druhého

Ide o komunikáciu,  pri ktorej sa ten druhý cíti byť horší, neschopnejší, menej bystrý, alebo inak menejcenný. Cíti sa tak ale nie kvôli vlastnému názoru, ale kvôli tomu, že mu to verbálne, či neverbálne dáva najavo partner.

Nenápadným je napríklad  pričasté porovnávanie s inými. Alebo sa takéto konanie vyznačuje tým, že utláčateľ znevažuje svoju obeť. V extrémnych prípadoch ju presvedčí, že je pre ňu nenahraditeľný a bez neho by takmer neprežila. Je to najvýraznejšia črta toxického vzťahu. V takomto prípade niet pochýb, že sa o toxický vzťah jedná a náprava je málo pravdepodobná.

Nízka etika a morálka partnera

Čo to v praxi znamená? Klamanie, podvádzanie, či prekrúcanie faktov pri hádkach. Ak sa niečo z toho deje pravidelne, znamená to jedno- vinník nie je dlhodobo použiteľný pre harmonický vzťah. Pokojné obdobia, pri ktorých kajúcnik pôsobí ako napravený, väčšinou majú svoj koniec. Ak ste ochotní sem tam niečo odpustiť, všímajte si, či sa to neopakuje. Ak áno, opäť je to prejav toxického vzťahu a dlhodobo s takýmto človekom nebudete šťastní.

Drogy a alkohol

V tomto prípade ide hlavne o množstvo a pravidelnosť. No a následne aj o to, ako to mení správanie dotyčného. Pokiaľ sa to deje viacnásobne, navyše sa z vášho milého stáva „vymetač podnikov“, prípadne býva neverný, existenčne nezodpovedný, či dokonca na vás agresívny, nedá sa na neho do budúcna spoľahnúť.

Je to niečo ako nášlapná mína, ktorá môže vybuchnúť kedykoľvek. Hlavne však vtedy, keď sa vám to bude najmenej hodiť. Nie je nič horšie, ak napríklad žena s malým dieťaťom má muža, ktorý už niekoľko dní nebol doma a ani nie je isté, kedy sa zo „šnúry“ vráti.

Násilie na partnerovi

Jedným z najhorších prejavov toxického vzťahu je týranie. A tým myslím fyzické, ale aj psychické. Psychické týranie má mnoho podôb, no jednu črtu má vždy spoločnú. Dotyčný vo vás vzbudí strach. Ak sa vám také niečo stane, urobte čokoľvek, aby ste sa takéhoto partnera zbavili. O fyzickom sa nemusíme ani rozpisovať, pretože je neprípustné, aby také niečo v civilizovanom svete existovalo. Obete bývajú najčastejšie ženy a tolerujú to často preto, lebo majú z minulosti zničenú sebaúctu. Jednoducho povedané, nevedia zhodnotiť, čo je normálne a čo je za čiarou. 

Vulgárne urážanie partnera

Ide o prejav, ktorý môže v extrémoch niekto tolerovať, no medzi toxické vzťahy som ho zaradil. A to z jednoduchého dôvodu, úcta k druhému je jedným z pilierov funkčného vzťahu. Ak sú v komunikácii urážanie a vulgarizmy, úcta v ňom preukázateľne chýba a môžeme to smelo zaradiť medzi správanie sa v toxickom vzťahu.

Neustále poukazovanie na negatívne veci, riziká, či hrozby

Nejde o vec, ktorá by vás zákonite citovo ruinovala. Pokiaľ sa však váš partner celoživotne nachádza v takomto negatívnom nastavení, bude vás to emočne vyčerpávať. Môže sa však aj nachádzať iba v zlom období a ak si to uvedomuje a chce sa vrátiť do pôvodnej formy, je to niečo iné.

Všímajte si to, spýtajte sa ho na to, prípadne mu pomôžte (iba ak o to stojí). Ak je to však jeho dlhodobé nastavenie a bráni sa zmene, bude to váš vzťah dávať dole a jednoznačne je to pre vás riziko. V takomto prípade je to tak nebezpečné, ako jedno plesnivé jablko v košíku. Je len otázkou času, kedy sa infikujú aj ostatné. Z tohto dôvodu môže byť tento prejav tiež súčasťou toxického vzťahu

Partner je emočne nestály, často agresívny k okoliu a bojovný

Ide o jedinca, ktorý má tak veľké problémy sám so svojimi psychickými „démonmi“, že na nich nemá takmer žiadny vplyv. Môže mu pomôcť dobrý terapeut, no dotyčný málokedy stojí o pomoc. Navyše väčšinou neverí, že sa mu pomôcť dá.

Pokiaľ máte takéhoto človeka vo svojej blízkosti, pravdepodobne vám bude neustále spôsobovať problémy všetkého možného druhu. Bude nevyspytateľný, nespoľahlivý a nikdy nebudete vedieť, či bude na druhý deň váš život ešte v poriadku.

Je to rozhodne prejav toxického vzťahu, ktorý si mnohí ani neuvedomujú. Často majú nutkanie tomu druhému pomôcť a vedie ich k tomu prirodzená potreba pomáhať. Je to však takmer vždy syzifovská práca a výsledky sú málokedy trvalé. V takomto správaní váš partner vytvára pre vás nepríjemné prostredie a spôsobuje tiež toxický vzťah.

Vo vzťahu sa môžu diať rôzne nepríjemné veci a ak sme priamo zúčastnení, môžeme mať niekedy problém určiť, čo je ešte normálne a čo už nie.

Z mojich skúseností vzťahového konzultanta môžem vyhlásiť, že sa dá vyriešiť takmer akýkoľvek problém. Veľmi často ho však partneri nevedia vyriešiť sami. Potom sa im môže zdať, že ich problémy sú neriešiteľné, čo nie je pravda. Nie je vôbec čudné si na to vyhľadať odborníka, úplne rovnako, ako si ho hľadáme pri akomkoľvek inom probléme. Mnohí by sa možno čudovali, ale rovnako, ako pokazené auto, sa dá opraviť aj pokazený vzťah.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů